تحلیل رفتار متقابل (بازنواخت خاطرات)

تحلیل رفتار متقابل (بازنواخت خاطرات)


سه وظیفه مغز انسان از نقطه نظر "پنفیلد" :

1-  ضبط رویدادها (که در مطلب قبل تحت عنوان تحلیل رفتار متقابل- 1(کودک والد بالغ) به آن پرداختیم) شامل ضبط اتفاقاتی است که برای ما افتاده، دقیقا با همان تقدم و تاخر و همراه با حسی که در مقابل وقوع آن اتفاق در ما ایجاد شده. شادی بابت مورد تشویق قرار گرفتن در مدرسه به دلیل موفقیت در انجام یک کار گروهی، یا غم سنگینی که هنگام یک شکست عاطفی به فرد دست داده. ممکن است بعد ها برخی از این خاطرات را به یاد نیاوریم اما در زمان وقوع به ترتیب در حافظه ضبط می شوند.

2-     یاد آوری خاطرات

3-     بازنواخت یا باززیست : گاه ممکن است خاطره ای را فقط به یاد بیاوریم، اما قطعا برای همه ما پیش آمده که با شنیدن یک ملودی خاص غم سنگینی روی قلب خود حس کرده ایم و یا با رسیدن رایحه ای به مشام، شادی و انرژی وصف نا پذیری سراسر وجودمان را فرا گرفته است.


ممکن است در آن لحظه بوی ماهی کباب شده، شخص را به یاد مسافرتی شیرین در ساحل دریا بیندازد یا ممکن است به خاطر نیاورد که این ملودی چرا انقدر برایش حزن انگیز است. اما آنچه که مسلم است این که مغز این خاطرات را همراه با حسی که در آن لحظه در فرد برانگیخته اند ضبط نموده و حالا باز پخش میکند.


در واقع بازنواخت یعنی زیستن مجدد حسی که سال ها پیش تجربه شده، با همان شدت. مدارکی وجود دارد که ثابت می کند می توانیم برخی تجربیات را دوباره زندگی کنیم حتی اگر در آن دوران به قدری کوچک بوده باشیم که یادآوری خاطرات آن غیر ممکن باشد.


memory.jpg


مطالب مرتبط :

1-تحلیل رفتار متقابل (مقدمه)

2-تحلیل رفتار متقابل (کودک ، والد، بالغ)

3-تحلیل رفتار متقابل (تولد روانی و چهار وضعیت زندگی)

4-تحلیل رفتار متقابل (بازنواخت خاطرات)

 

نظرات

    هیچ نظری ثبت نشده است
کاربر گرامی لطفا جهت درج دیدگاه وارد حساب کاربری خود بشوید