معرفی کتاب "هنر شفاف اندیشیدن"

معرفی کتاب "هنر شفاف اندیشیدن"


معرفی کتاب «هنر شفاف اندیشیدن»

اثر رولف دوبلی

با گسترش ، پیشرفت جامعه و روابط اجتماعی، میزان خطاهای ذهنی در درک ، شناخت مسئله، تصمیم‌گیری، انتخاب و ... هم افزایش یافته است ولی مغز انسان برای این همه پیشرفت بهینه‌سازی نشده و انسان باید با راهکارهای خاصی، مغز خود را بهینه‌سازی کند.

انسان به درستی نمی‌داند که چه چیزی عامل موفقیت‌اش است و حتی نمی‌داند که چه چیز خوشحالش می‌کند در حالی که با قطعیت می‌تواند بگوید که چه چیزی مانع موفقیتش است. این درک با وجود سادگی‌اش بسیار اساسی است؛ که شناخت نبایدها بسیار قدرتمندتر از شناخت بایدها است.

sh1.jpg

شفاف‌اندیشی و زیرکانه عمل کردن به این معنی است که همه خطاها کنار گذاشته شود. شناخت نبایدها یعنی در مسیر منفی قدم برداشتن و این خود خطای ذهنی است.


راه حل این است که باید تمام خطاهای ذهنی را حذف کرده و نیمه مثبت هر کاری را در نظر گرفت


معرفی کتاب هنر شفاف اندیشیدن

کتاب "هنر شفاف اندیشیدن" اثر ماندگار "رولف دوبلی" است که ترجمه‌ی آن را "عادل فردوسی پور، علی شهروز و بهزاد توکلی" انجام داده‌اند.

رولف دوبلی نویسنده سوئیسی این کتاب، یک کارآفرین و رمان‌نویس بوده که دارای مدرک رشته "ام بی آی" و دکترای "فلسفه اقتصاد" است.

او در طول سال‌ها، از خطاهای ذهنی خود یادداشت‌برداری می‌کرد و این کتاب هم جمع‌بندی و تالیف همان یادداشت‌برداری‌ها است.

sh2.jpg

رولف دوبلی با انتشار این کتاب معروف شد و کتابش جزو پرفروش‌ترین کتاب‌های آلمان گشت و به زبان‌های مختلفی هم ترجمه گردید.

او در این کتاب بر اساس مطالعات و تجربیات و همچنین تحقیقات شخصی‌اش، خطاهای ذهنی را کشف و معرفی نموده است همچنین در مقدمه‌ی این کتاب ذکر کرده که فهرست خطاهای ذهنی‌اش کامل نیست.

sh3.jpg

به تایید نویسنده، این کتاب کلید یافتن شادمانی و مسیرهای خوشبختی و موفقیت نیست بلکه محتوای آن بیانگر نگرشی متفاوت به عملکرد انسانی در جهت از بین بردن انباشت‌های زاید است.

پیش‌فرض‌های ذهنی وجود دارند که خطا هستند و با همین پیش‌فرض‌ها انسان دچار اشتباه و خطا می‌شود، گریز از این پیش‌فرض‌ها و خطاهای ذهنی نیازمند تفکر عمیق و مطالعه است.

رهایی از خطاهای ذهنی آسان نیست به همین دلیل است که رولف دوبلی کتابش را هنر شفاف اندیشیدن نامیده است.

عادل فردوسی پور، در ابتدای کتاب مقدمه‌ای هم بر زبان فارسی نوشته‌است: تصور کنید در زمین فوتبال هیچ خطایی اتفاق نمی‌افتاد. آن وقت واژه‌ای به نام پنالتی، اخراج و اخطار هم معنایی نداشت. اشک‌ها و لبخندها محو می‌شدند و زیبایی فوتبال هم رنگ می‌باخت،آن موقع آدم‌ها شبیه ربات‌های برنامه‌ریزی شده‌ای بودند که وظیفه‌شان را باید بدون کوچک‌ترین اشتباه انجام دهند.

sh4.jpg

حالا تصور کنید در این جهان پهناور که هزاران زمین فوتبال را در خود جای داده، قرار می‌شد هیچ انسانی دچار خطا و اشتباه نشود، آیا جهان بهتری می‌شد؟ جرم و جنایت از صحنه روزگار محو می‌شد؟

پاسخ به این پرسش‌ها و پیش‌بینی جهانی که تجربه نکرده‌ایم دشوار است؛ اما آن چه که قابل پیش‌بینی است، این هست که باید برای شناخت خطاها تلاش کنیم.

هر چه بیشتر خطاهای خود را بشناسیم، رویکرد بهتری به زندگی خود خواهیم داشت.

ما هنگام تصمیم گرفتن، انتخاب کردن و ... دچار خطاهایی می‌شویم که حتی متوجه نیستیم.در 99 فصل این کتاب، خطاهای ذهنی را که به شکل غیرعمدی رخ می‌دهد، بیان شده است که با مثال‌های هر فصل، موضوع روشن‌تر خواهد شد.

sh5.jpg

هنگام مطالعه هر فصل از این کتاب، متوجه وجود برخی از خطاها در خودمان می‌شویم و تغییری در مدل ذهنی‌مان رخ می‌دهد که خیلی مفید و موثر خواهد بود.

در جهان اطراف ما رویدادها و اتفاقاتی وجود دارد که در نگاه اول نمی‌توانیم مفهوم آن را درک کنیم ولی با گذشت زمان هر یک را با تجربیات، معلومات، حالات روحی، بافت ژنتیکی و ... تفسیر می‌کنیم که مدل ذهنی نامیده می‌شود

پیشنهاد می‌شود این کتاب یک روزه خوانده نشود! این کتاب را باید به تدریج بخوانیم و در مورد هر فصل آن تفکر داشته باشیم.

sh6.jpg

بعد از مطالعه این کتاب حتما تغییری در خودمان احساس خواهیم کرد و در تصمیم‌گیری‌ها، تفکرات، انتخابات و ... معیارهای بهتری پیدا خواهیم کرد و در نتیجه کیفیت زندگی‌مان بالا می‌رود.


در حالت کلی انسان با ذهن و حواس خود جهان را می‌شناسد. هر کسی در زندگی بر اساس شناخت‌هایی که دارد با اطرافیان و مسائل زندگی خود برخورد می‌کند. در واقع این شناخت ماست که زندگی ما را تا حد زیادی رقم می‌زند.

1- معرفی کتاب "هنر شفاف اندیشیدن"

2- قسمت هائی از کتاب "هنر شفاف اندیشیدن"


تگ ها:

نظرات

کاربر گرامی لطفا جهت درج دیدگاه وارد حساب کاربری خود بشوید