قسمت هائی از کتاب "هنر شفاف اندیشیدن"

قسمت هائی از کتاب "هنر شفاف اندیشیدن"


قسمت‌هایی از کتاب "هنر شفاف اندیشیدن"

اثر رولف دوبلی با ترجمه‌ی عادل فردوسی پور

تایید اجتماعی

تایید اجتماعی که گاهی سخت‌گیرانه از آن به عنوان غریزه‌ی جمع‌‌گرایی یاد می‌شود، تاکید می‌کند افراد وقتی مثل بقیه عمل می‌کنند، احساس می‌کنند رفتارشان درست است.

به عبارت دیگر هر چه تعداد بیشتری از مردم عقیده‌ی خاصی را دنبال کنند، ما آن عقیده را بهتر می‌پنداریم و هر چه تعداد افرادی که رفتار خاصی را بروز می‌دهند بیشتر باشد این رفتار از سوی دیگران مناسب‌تر ارزیابی می‌شود، البته که این امر مضحک است.

sh8.jpg

خطای هزینه دررفته

خطرناک‌ترین حالت خطای هزینه‌ی دررفته وقتی است که زمان، پول، انرژی یا عشق زیادی صرف چیزی کرده‌ باشیم. این هزینه کردن دلیلی می‌‎شود برای ادامه دادن، حتی اگر با موضوعی محکوم به شکست سروکار داشته باشیم.

هر چه بیشتر سرمایه‌گذاری کنیم، هزینه‌ی هدر رفته بیشتر می‌شود و بیشتر مجبور می‌شویم ادامه بدهیم. سرمایه‌گذاران اغلب قربانی خطای هزینه‌ی هدر رفته‌اند.

sh9.jpg

تقابل

تقابل یکی از راهکارهای مفید برای بقاست و گونه‌ای از مدیریت ریسک است. بدون آن بشریت و بسیاری دیگر از گونه‌های حیوانات مدت‌ها پیش منقرض می‌شدند.

تقابل در معرض رابطه بین انسان‌هایی است که هیچ نسبتی با یکدیگر ندارند و از ملزومات توسعه‌ی اقتصادی و تولید سرمایه است. بدون آن اقتصاد جهانی بی‌معنی بود، در واقع اصلا اقتصاد بی‌معنی بود. این جنبه مثبت تقابل است.

اما تقابل یک جنبه‌ی زشت هم دارد: انتقام. خودِ انتقام، انتقام ایجاد می‌کند و خیلی زود تو خود را در یک جنگ تمام‌عیار می‌بینی.

sh10.jpg

دانش شوفر

همیشه مراقب دانشِ شوفر باش، هیچ‌وقت سخنگوی شرکت، رئیس سیرک، گوینده خبر تلویزیون، سخنران لفاظ، فروشنده‌ی خوش زبان، یا یک آدم کلیشه‌پرداز را با کسانی که واقعا چیزی بلدند اشتباه نگیر.

یک شاخص کاملا واضح وجود دارد: کارشناسان واقعی واقف‌اند به مرزهای آن چه می‌دانند و آن چه نمی‌دانند. اگر احساس کنند خارج از دایره‌ی توانایی‌هایشان قرار دارند، به سادگی سکوت می‌کنند یا می‌گویند: "من نمی‌دانم".

این جمله را هم بدون عذرخواهی و حتی با افتخار بیان می‌کنند. از کسانی که دانش شوفر دارند هر جمله‌ای خواهیم شنید غیر از این.

sh11.jpg

توهم کنترل

توهم کنترل تمایل به این است که باور کنیم بر چیزی اراده داریم که در عمل اصلا تحت اختیارمان نیست.

تو آیا همه چیز را تحت کنترل داری؟ احتمالا کمتر از آن چیزی که فکر می‌کنی. فکر نکن تو مثل یک امپراتور رومی همه چیز را در زندگی، در مشت داری.

بر چیزهای مهمی که واقعا رویشان اثر داری تمرکز کن درباره سایر موارد: هر چه می‌خواهد، بشود بشود.

sh12.jpg

تمایل پاسخ بیش از حد به پاداش‌‌ها

یک لحظه تصور کن جنگجویان به جای طلب غنایم دشمن حقوق ساعتی می‌گرفتند این به آن معنا بود که ما آن‌ها را تشویق کنیم تا می‌توانند جنگ را طولانی کنند مگر نه؟ پس ما همین کار را با وکلا، مشاوران، معماران، مشاوران، حسابداران و مربیان رانندگی می‌کنیم؟

توصیه من این است: نرخ‌های ساعتی را فراموش کنید و همیشه برای هزینه‌ی ثابت از قبل مذاکره کنید.

sh13.jpg

بازگشت به میانگین

یک مدیر بخش را در نظر بگیر که برای افزایش روحیه‌ی کارمندانش سه درصد نیروی کار خود را که کمتر از بقیه انگیزه دارند به یک دوره می‌فرستند. نتیجه چیست؟

بار بعد که به میزان روحیه‌ی افراد نگاه می‌کند، آن افراد قبل دیگر در انتهای لیست نخواهند بود، بلکه عده‌ی دیگری جای آن‌ها را خواهند گرفت. آیا این دوره اثربخش بوده؟ نمی‌توان به درستی گفت، چون محتمل بود روحیه‌ی آن گروه حتی بدون دوره‌ی تمرینی به مقدار اولیه‌ی خود بازگردد.

sh14.jpg

شانس مبتدی

تفاوت زیادی بین شانس مبتدی و اولین نشانه‌های استعداد واقعی وجود دارد. شانس مبتدی می‌تواند نابودکننده باشد پس مراقب برداشت‌های نادرست باش و مثل یک دانشمند با تئوری‌هایت برخورد کن. سعی کن خلافش را ثابت کنی.

sh15.jpg

1- معرفی کتاب "هنر شفاف اندیشیدن"

2- قسمت هائی از کتاب "هنر شفاف اندیشیدن"


تگ ها:

نظرات

    هیچ نظری ثبت نشده است
کاربر گرامی لطفا جهت درج دیدگاه وارد حساب کاربری خود بشوید