پست روزانه

پست روزانه

کمپین تبلیغاتی "لایک کردن، کمک کردن نیست"، امروز یک کمپین بزرگ بین‌المللی است. شبکه‌های اجتماعی، این روزها برای بسیاری از فعالان اجتماعی به یک دغدغه‌ی جدی تبدیل شده‌اند.

 

کسانی که عکس‌ها را به اشتراک می‌گذارند یا لایک می‌کنند و دیگر دست به هیچ اقدام عملی در خارج از صفحه‌ی مانیتور نمی‌زنند. آن‌ها اگر خوش‌بین باشند، معتقدند در حال اطلاع‌رسانی هستند و اگر بدبین باشند، می‌گویند: می‌دانیم خاصیتی ندارد اما این حداقل کاری است که می‌توانیم انجام دهیم.

 

مردم، اثرات منفی کمپین‌های شبکه‌های اجتماعی را کمتر می‌بینند. این که کم شدن بار مسئولیت، منجر می‌شود که اقدام عملی کمتر انجام شود. این که «آگاهی» و «آگاهی بخشی» اساساً هدف نیست و صرفاً وسیله است. وسیله‌ای که اگر به «رفتار عملی» منجر نشود، ارزش خاصی ندارد و فقط با لایک کردن آن می‌خواهند بگویند که خیلی با فرهنگ هستند، در حالی که نه تنها کار فرهنگی نیست بلکه به دور از فرهنگ و مدنیت است و این که با قرار گرفتن مکرر در معرض یک خبر، مردم حساسیت خود را نسبت به آن خبر از دست می‌دهند.

 

قطعاً در میان حرکت‌های انجام شده در شبکه‌های اجتماعی، کمپین‌های موفق شبیه چالش آب یخ هم وجود داشته، اما جدا از این که تعداد این کمپین‌ها در مقابل مواردی که شکست می‌خورند، بسیار کم است، باید به خاطر داشته باشیم که چالش آب یخ هم به دلیل ایجاد ارتباط با فضای فیزیکی (ماجرای سطل آب و صد دلار و ) توانست اثربخش باشد و در غیر این صورت، جدا از رفتارهای کاربران در شبکه‌های اجتماعی، اثری مشاهده نخواهد شد.

 

#شعار این کمپین را تکرار می‌کنیم که: «لایک کردن، کمک کردن نیست! بلکه برای بالا بردن #فرهنگ و انسانیت، باید دست به کار شویم و در دنیای واقعی کاری از پیش ببریم و کمک هر چند کوچکی را انجام دهیم و مدام به هم یادآوری کنیم تا در سطح شهرمان گسترش یابد.

نظرات

    هیچ نظری ثبت نشده است
کاربر گرامی لطفا جهت درج دیدگاه وارد حساب کاربری خود بشوید