پست روزانه

یکی از کوتاه‌ترین تعاریف ممکن برای کلمه «مهندس» را از دکتر مهدی بهادری‌نژاد استاد دانشگاه شریف نقل می‌کنیم:

 

 #مهندس یک آراینده، آفریننده و سازنده است. مهندس تعریف پیش‌پا افتاده‌تر دیگری نیز دارد. مهندس کسی است که با به کار بردن دانش، علوم و به ویژه ریاضی و بالاخره #خلاقیت خود راه‌حل‌هایی برای حل مسایل فنی ارائه می‌دهد.

 

این تعریف آخر شاید مربوط به قرن‌ها پیش می‌شد که فقط حل یک مسئله مهم بود. اما در حال حاضر، «مهندسی» مرزهایی فراتر از «حل مسئله فنی» را در پیش روی مهندسان قرار داده است.

 

نمی‌توان مهندس بود و اقتصاد را درنظر نگرفت. نمی‌توان مهندس بود و محیط زیست را موضوعی دست دوم که ما را از پیشرفت باز می‌دارد، پنداشت.

 

نمی‌توان مهندس بود و مسایل اجتماعی و سیاسی را در خلاقیت و طرح خود نیاورد. نمی‌توان مهندس بود و بر هنر پا گذاشت. نمی‌توان مهندس بود و #بهداشت و ایمنی را پیش رو نداشت.

 

 چگونه می‌توان یک مهندس بود و مدیریت را به همراه نداشت؟‌ کدام آراینده، آفریننده و سازنده است که «اخلاق» را فدای «خلاقیت» کند؟

 

من علم مهندسی را آموختم اما «مهندسی» را با تجربه بدست آوردم. اشتباه نکنید! منظورم از «مهندسی»ای که با تجربه بدست آمده است «حل مسایل فنی» نیست.

 

من به تجربه آموختم که درنظر داشتن محیط زیست برای احداث چیزی و بهبود وضعیت مردم، یک اصل خدشه‌ناپذیر است.

 

 من به تجربه آموختم که هنگام قرارداد بستن، به کارفرمایم دروغ نگویم اما می‌توانم توانایی‌هایم در حل اصولی و اخلاقی مسئله‌ را پررنگ‌تر نمایش دهم. من به تجربه آموختم که مهندس کسی است که «کیفیت زندگی» و خشنودی اجتماعی برای او مهم است و نه فقط «توسعه‌یافتگی‌» آن‌ها.

 

من به تجربه آموختم که مهندسی صرفا مبارزه با مواد و مصالح و استعانت از ریاضی، فیزیک و شیمی نیست و مهم‌ترین اصل در مهندسی «مردم» هستند. تا این حد که مهندس وظیفه ندارد به زور کسی را مجبور به نوشیدن آب تصفیه شده کند، اما می‌تواند نیاز آن را برای مردم روشن کند تا راه صحیح را تشخیص دهند.

 

من به تجربه آموختم که گاهی دخالت در امور طبیعی، نه تنها #پیشرفت محسوب نمی‌شود که نشان از «بی‌سوادی» من است و در نتیجه اگر مطالعه، دانش و دید عمیق نداشته باشم، سیلاب را دشمن بشریت می‌دانم درصورتی‌که کشاورزان یک ناحیه چنین نمی‌پندارند.

نظرات

    هیچ نظری ثبت نشده است
کاربر گرامی لطفا جهت درج دیدگاه وارد حساب کاربری خود بشوید