پست روزانه

پست روزانه

مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران، با اشاره به شناسایی هشت هزار مبتلا به اوتیسم در کشور، گفت: قطعا بیشتر از بیست هزار نفر مبتلا به اوتیسم در کشور وجود دارد که شناخته نشده‌اند، با توجه به این آمار، بهتر است اگر علائمی از اوتیسم را در کودکمان شناسایی کردیم، سریع به #متخصص مراجعه نماییم. در همین راستا مطلبی ساده راجع به اختلال اوتیسم می‌خوانیم.

 

آدما متفاوت هستن، مثلا من میتونم در مورد الف خیلی قوی باشم اما شما در مورد ب! این تفاوت دلیل بر بی ارزشی من نیست، دلیلِ هیچ چیزی دیگری هم نیست، ما فقط متفاوتیم ... همین!

 

شاید برای همه ما پیش اومده باشه که گاهی اوقات به سختی با آدما ارتباط برقرار ‌کنیم و حرف بزنیم و یا تو چشمشون نگاه کنیم! بعضی اوقات هر چقدر که سعی میکنیم منظورمونو به درستی برسونیم، موفق نمیشم و آخر سر کلافه میشیم! بعضی اوقات هم مجبوریم همش سرمونو با یه کاری گرم کنیم و ساعت‌ها باهاش بازی کنیم.

 

میدونین اوتیسم چیه؟ اوتیسم یه اختلال در #رشد مغزه که باعث میشه هنگام برقراری ارتباط روابط اجتماعی، فرد دچار مشکل و #چالش بشه، توجه کنیم که این اختلال به معنی عقب ماندگی ذهن نیست، شاید خیلی از افرادی که دچار اوتیسم هستن، از ما خیلی باهوش‌ترن، چقدر خوبه که بدونیم اوتیسم فقط یک تفاوت هست، نه بیماری!

 

 چن تا از علائم بارز اوتیسم عبارتنداز: ارتباط چشمی کمتر، علایق محدود و تکراری، علاقه غیر طبیعی به اشیا و روابط عاطفی و اجتماعی غیر طبیعی و ...

 

رفتار ما باید چطوری باشه؟ مثلا اگه فروشنده هستیم و فهمیدیم که کودکی دچار اختلال اوتیسم هست باید بدونیم که ممکنه مغازه رو به هم بریزه، لباس رو به راحتی پرو نکنه، با وسیله‌ی روی میز مدام بازی کنه و در مقابل این کارها باید صبور باشیم و به مادر یا پدرش کمک کنیم و بهشون اطمینان خاطر بدیم.

 

یا مثلا اگه فامیلش هستیم نباید در آغوشش بگیریم و لمسش کنیم، زیاد باهاش صحبت کنیم و رفتارهاش رو مبنی بر بی ادبی بذاریم!

 

به عنوان #معلم باید #اطلاعات بیشتری نسبت به این اختلال داشته باشیم مثلا باید بدونیم که افراد اوتیسمی ممکنه فقط در یک موضوع #استعداد داشته باشن باید اون مورد رو پیدا کرده و در همون جهت #آموزش رو ادامه بدیم، نباید پرخاشگری داشته باشیم و اون فرد رو وادار کنیم که تو چند مورد به طور همزمان تمرکز کنه!

 

مادر پدرایی که فرزندشون اوتیسم دارن، تو شرایط سختتری هستن و همیشه با چالش مواجهن چون جامعه اونا رو درک نمیکنه، نمیدونن اوتیسم چیه، چه بسا اگه نحوه رفتار با مبتلایان اوتیسم، تو جامعه فرهنگ سازی بشه، باری از دوششون برداشته میشه!

 

در هر #شغل و جایگاهی که هستیم، بهتره نحوه رفتار با مبتلایان #اوتیسم رو بدونیم تا این افراد و خانواده‌شون، با چالش کمتری در اجتماع مواجه بشن.

نظرات

    هیچ نظری ثبت نشده است
کاربر گرامی لطفا جهت درج دیدگاه وارد حساب کاربری خود بشوید