پست روزانه

پست روزانه

بیایید یک رسم قدیمی در جامعه را به کمک هم تغییر دهیم، در روایات دینی آمده  است که همسایه‌ها و فاميل‌ها تا چند روز در منزل خود غذا پخته و برای خانواده عزادار ببرند که متاسفانه در جامعه ما به این شکل تغییر یافته که خانواده عزادار علاوه بر غم و غصه فقدان عزیز از دست رفته، همزمان باید به فکر تدارک پذیرایی از مهمان‌ها هم باشند که با وضعیت #اقتصادی فعلی برای بسیاری از خانواده‌ها بار مضاعفی است که باید در آن شرایط بحرانی به دوش بکشند، حتی اگر مشکل مالی هم نداشته باشند بار روانی تدارک دیدن و آبرومند ظاهر شدن در انظار هم در آن شرایط یک بارِ اضافه است.

 

خدا را شکر سطح #سواد #جامعه آنقدر بالا رفته که تقریبا همه می‌دانند که روح فرد متوفی به انرژی معنوی دعا نیاز دارد نه غذا، چون دنیای بعد از #مرگ با دنیای فیزیکی ما متفاوت است.

 

هنگامی که کسی عزادار می‌شود، بهتر است به عنوان یکی از اقوام یا دوستان، ایشان را ترغیب به حذف غذای مراسم و پذیرایی از میهمان‌ها، نماییم، اگر از نظر مالی مشکلی نداشتند و خواستار تدارک #پذیرایی بودند، بخواهیم که پولشان را در راه خیر خرج نمایند. اگر قبول نکردند، دیگر کاری از دست ما برنمی‌آید و فقط به نوبه خود می‌توانیم در آن پذیرایی حاضر نشویم؛ البته با اطلاع قبلی!

 

با این روش‌ها، انگیزه تدارک غذای مراسم ترحیم کاهش یافته و به مرور این رسم تغییر پیدا می‌کند و دعای خیر خانواده ای که مشکل #مالی دارد شامل حال خواهد بود.

 

می‌دانیم که سخت است ولی سعی کنیم که از خودمان شروع کرده، و رفته رفته آن را تبدیل به یک #فرهنگ در جامعه کنیم.

نظرات

    هیچ نظری ثبت نشده است
کاربر گرامی لطفا جهت درج دیدگاه وارد حساب کاربری خود بشوید