Megatrend یا ابرروند

Megatrend یا ابرروند


مگاترند یا ابرروند یک روند اصلی یا هدایت رفتار فرهنگی است که روی موضوعات مختلفِ اطرافمان اعم از ارتباطات، موسیقی، رسانه، هنر، صنعت و ... تاثیر می گذارد. ابرروند یک مُد زودگذر نیست بلکه یک بازه زمانی نسبتا طولانی دارد. تشخیص روندها در تکنولوژی مهم است ولی از آن مهم تر تشخیص ابرروندها یا مگاترندهاست. اگر روندها را درست تشخیص دهیم می توانیم از آنها پیشی بگیریم و برای مدتی شرکت موفقی داشته باشیم. اما اگر روندهای بزرگتر یا ابرروندها را تشخیص ندهیم، روزی آنها مثل سونامی خواهند آمد و ما را محو خواهند کرد. در این مطلب به بررسی ابرروند های موجود در دنیای تکنولوژی و خارج از آن می پردازیم. چه گاها عاملی اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی می تواند تاثیر مثبت یا منفی بزرگی روی کسب و کار افراد یا شرکت ها بگذارد.

)برای درک بهترِ «ابرروندهای دنیای تکنولوژی» مطالعۀ مقالات مربوط به «دره سیلیکون» به عنوان پیشتاز تکنولوژی جهان، که زیرمجموعه گروه «اشتغال و کارآفرینی» وب سایت «شبکه آموزش غفوری» می باشد مفید خواهد بود(

نمودار موج نواوری ها در دره سیلیکون

یکی از ابرروندها گسترش«داده های بزرگ» است که در حال حاضر در حال ایجاد تحولات اساسی در بازار آمریکا است و این امر لاجرم به سایر نقاط جهان نیز منتقل خواهد شد. امروزه به طوری وسیع و روزافزونی، داده (data)  تولید می شود. چه در بعد فردی از فیلم و عکس وموزیک گرفته تا اطلاعات شخصی، و چه در بعد اجتماعی در ادارات و شرکت ها و مراکز تجاری و غیره. توسعة فناوری لازم برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل حجم وسیع دیتاها و استخراج اطلاعات و ... ضرورتیست که به توسعه فناوری های جدید و قوام هر چه بیشتر مهندسی نرم افزار خواهد انجامید.

 

Big Data

 

یکی دیگر از ابر روند ها اینترنت اشیا یا IOT است.در این مورد اساسا دنیای جدیدی پدید آمده است که خلاقیت ونوآوری بی کرانی را طلب می کند. تا امروز کامپیوترها و موبایل ها به اینترنت متصل میشدند ولی با ارزان شدن قطعات الکترونیکی و مخابراتی، اشیای بیشتری به اینترنت متصل خواهند شد. مثلا خودروی شما میتواند با یک سیم کارت ساده به اینترنت وصل شده و اطلاعات ترافیک را دریافت کند یا مثلا یخچال منزل شما میتواند به اینترنت متصل باشد. یا گوگل به تازگی شرکتی به نام NEST را خریده است که سیستم های کنترل هوای منزل را تولید میکنند که به اینترنت متصل هستند و شما می توانید از راه دور آن را کنترل کنید.

 

اینترنت اشیا

 

یکی دیگر از حوزه هایی که در حال تغییرات شگرف است مساله پیشرفت تکنولوژیِ خواندنِ ژن ها است. محققان، بهتر میتوانند عوامل بیماری ها را بشناسند و به جای اینکه در هر بیماری برای همۀ افراد یک نوع دارو بدهند، میتوانند آن دارو یا درمان را برای آن بیمار خاص شخصی سازی کنند و دقیقا عوامل بیماری را هدف بگیرند.  این روند به خصوص در درمان سرطان و توسعه داروهای جدید بسیار موثر است. امروزه این حوزه با سرعت زیادی پیش میرود.  نباید از این روند عمده غفلت کرد . چه بسا هرگونه فعالیتی در این حوزه ممکن است به موفقیت های بزرگی منجر شود.

مثال های متعددی در تاریخ شرکت های حوزه تکنولوژی می توان سراغ گرفت که عدم توجه به ابرروندها منجر به شکست های بزرگ شده است. بی رحمی بازار رقابت در حوزه دانش بنیان به صورت طنزی گزنده بر همه شرکت ها تاثیر می گذارد.

یکی از این مثال ها شرکت پولاروید است که سال ها پیش از ظهورِ دوربین های دیجیتال، تکنولوژی چاپ فوری عکس را توسعه داده بود.  این شرکت دوربین هایی به بازار عرضه کرده بود که در عرض کمتر از یک دقیقه عکسِ گرفته شده را ظاهر کرده و روی کاغذهای مخصوصی پرینت می کرد. اتفاقا همین شرکت از اولین شرکت هایی بود که در سال 1996 دوربین دیجیتال ساخته و به بازار عرضه کرد. ولی توسعه بازار دوربین های دیجیتال را در اولویت قرار نداد.  این شرکت علیرغم اینکه خود از پیشتازان ساخت دوربین دیجیتال بود ولی در شناخت بازار آیندۀ آن و درک ابرروند آن زمان که حرکت به سوی دیجیتال شدن بود، ضعیف عمل کرد و به همین دلیل در پی رقابت شدید با چند شرکت دیگر از جمله کداک از گردونه رقابت خارج شد و در سال 2001درخواست ورشکستگی کرد.

 

polaroid--cams.jpg

 

مثال دیگر، شرکت کداک است. این شرکت از قدیم الایام از پیشتازان صنعت فیلم و دوربین عکاسی بود.  صنعت فیلمبرداری و عکاسی، بازار بزرگی داشت که کداک بخش بزرگی از آن را تحت سیطره خود داشت. این شرکت که تغییر به سوی دیجیتالی شدنِ صنایع را تا حدودی به درستی تشخیص داده بود توانسته بود با موقعیت شناسی مناسب، بازار خود را تضمین کرده و در حوزه عکاسی دیجیتال نیز هم چنان حضور داشته باشد. هر چند با موقعیت قبلی خود که سهم عمدة بازار دوربین، فیلم و چاپ را در اختیارداشت، فاصلة زیادی گرفته بود.  این شرکت که از عظیم ترین تولیدکنندگان دوربین های دیجیتال جیبی بود تا سال ها پس از ورشکستگی پولاروید وضع خوبی داشت چرا که بازار دوربین های دیجیتال داغ بود.  ولی کداک نیز از یک ابرروند دیگر عقب افتاد و آن گسترش و فراگیری گوشی های هوشمند آیفون و اندروید بود که مشتریان را از حمل یک دوربین دیجیتال جیبی بی نیاز می کرد. پس از رشد فزاینده این گوشی ها به تدریج بازار دوربین های دیجیتالِ جیبی به سردی گرایید و در سال 2012 شرکت کداک نیز مجبور به اعلام ورشکستگی شد.

 

kodak

 

اما اگر کمی کلی تر و خارج از دنیای تکنولوژی هم بیندیشیم توجه به ابرروندها در برنامه ریزی های کلان هر کشوری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شاید بتوان یکی از ابرروندهایی را که کسب و کارهای کل جهان و به تبع آن ایران را تحت تاثیر قرار خواهد داد مسن شدن جمعیت نامید. در نتیجۀ این امر تعداد نیروی کار جوان به نسبت کل جمعیت در جهان کاهش خواهد یافت. و این امر باعث تغییراتی در نوع تقاضای جمعیت در زمینه های مختلف از جمله در زمینه خدمات درمانی خواهد شد. مثلا رشته هایی مانند فیزیوتراپی که در گذشته چندان پرتقاضا نبودند در آینده مشتریان زیادی خواهند داشت. نیاز به مراکز نگهداری افراد مسن در آینده به اندازه داشتن مدارسِ امروز مهم خواهد بود. نیاز به مراکز تفریحی و تندرستی هم برای این نسل مسن اهمیت خواهد داشت. احتمالا وعده انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری، در آینده به جای اشتغال جوانان، ساماندهی و بهبود زندگی افراد مسن جامعه خواهد بود. همینطور می توان انتظار داشت تا 30 سال آینده رستوران خوب، رستورانی باشد که به رژیم افراد مسن توجه بیشتری داشته باشد. شاید تعجب برانگیز نباشد اگر در آینده تعداد تقاضای شرکت ها برای نیروی انسانی بیشتر از متقاضیان استخدام در کشور باشد. بی توجهی به چنین ابرروندی باعث محاسبات اشتباه و به تبع آن غافلگیری دولت ها خواهد بود. همینطور ابرروندی چون افزایش جمعیت که در برنامه ریزی های کلان باید به آن نظر داشت. با افزایش جمعیت جهان طبیعتا به انرژی بیشتر، آب و مواد غذایی بیشتری نیاز خواهد بود. شاید مشکلات زیست محیطی، ما را بیشتر به استفاده از فناوری های سازگار با محیط زیست در آینده سوق دهد. البته این موضوع الان هم تا حدی مورد توجه شرکت های پیشگام در معرفی محصولات سبز، بازاریابی سبز ، حتی بانکداری سبز مشاهده می شود.

 


مسن شدن جمعیت

 مطالب مرتبط:

 

1-شیفتگی یا موضع گیری در برابر شبکه های اجتماعی (کامنت صفر)

2-Megatrend یا ابرروند

3-جفتگیری ایده ها

4-آیا میتوان برای "ایده"ها حق مالکیت قائل بود؟

 

تگ ها:

نظرات

کاربر گرامی لطفا جهت درج دیدگاه وارد حساب کاربری خود بشوید